top of page

Kiracım evi göstermiyor diyen ev sahipleri ne yapmalı?

Son dönemde kiracının evi göstermemesi nedeniyle ev sahipleri evlerini satamaz hale geldiler. Peki ama böyle bir durumda ev sahiplerinin yasal hakları nelerdir?Ev sahipleri ve kiracılar arasında yaşanmakta olan sorunlara son dönemlerde bir yenisi daha eklendi. Ev sahipleri, içerisinde kiracı bulunan evlerini satmak istediklerinde son zamanlarda çok büyük sıkıntılarla karşılaşmaya başladılar. Kiracılar içerisinde ikame ettikleri evin satılmasına gönülsüz oldukları için ev sahibine türlü türlü sıkıntılar çıkarabiliyor. Bu da evin satılmasına veya istenilen sürede satılmasına engel olabiliyor. Ev sahibi olmak isteyenlerin kiracılı evi satın almaya isteksiz olmasına bir de sorunlu kiracı profili eklenince o evin satışı tamamen imkansız hale gelebiliyor.

Kiracı Neden Evi Göstermiyor?

Kiracının evi göstermek istememesinin sebebi de merak ediliyor. Bu durumun asıl sebebi son dönemlerde hız kesmeden artan fiyatlar. Kiracı evin satılması durumunda yeni ev sahibi tarafından evden çıkarılma ihtimalinin bulunduğunu biliyor. Ev satılmazsa evden çıkmayacak olan kiracı yeni bir ev bulmak ve yeni bedel üzerinden kira ödemek zorunda kalmayacak. Yeni eve yüksek kira vermek zorunda kalacak olan kiracının omuzlarına bir de taşınma masrafları binecek. Tüm bu durumlarla karşılaşmak istemeyen kiracıların bulduğu çözüm ise evi göstermemek oluyor ama bu çözüm çok da verimli bir çözüm olmuyor.

Böyle Bir Durumda Ev Sahibi Nasıl Hareket Etmeli?

Kiracının evi çeşitli gerekçelerle göstermemesi halinde ev sahibinin yasal süreçleri başlatması ve yasal prosedürlere uygun süreci yönetmesi gerekiyor. Kiracı ile tartışarak sonuç alamayacak ve sadece zaman kaybedecek olan ev sahibi, son dönemde değişen yasal düzenlemeler gereği önce adliyelere giderek arabulucu bürosuna başvurması gerekiyor. Arabulucu tarafından yaşanan bu olumsuz duruma çözüm bulunursa arada anlaşma sağlanabilir. Ancak genellikle bu süreç bu şekilde sonuca erdirilemiyor. Arabulucunun anlaşma sağlayamaması durumunda ev sahibi dava açma hakkına sahip olacak.

Mahkemeye başvurmak dışında çaresi kalmayan ev sahibi mahkemeden kendisine evin gösterilmesi için gün verilmesini isteyebilir. Ev sahibi ile kiracı arasında mahkeme uygun bir gün belirlemesi yapar. Haftanın bir günü belirli saatler arasında evin gösterilmesi için zaman belirlenir. Bu saatler arasında kiracı evi satın almak isteyen kişi yada kişilere evi göstermek zorunda kalacaktır. Ancak bu belirlenen zaman dilimi dışında kiracı evi asla göstermek zorunda değildir.

6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page